Розробка уроків з теми «Хімічні реакції»
15.01.2015, 18:41

 

Розробка  уроків з теми «Хімічні реакції»

для 9 класу

 

Тема 2. Хімічні реакції ( 8  год)

1

Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками.

2

Окисно-відновні реакції, їх значення.

3

Складання рівнянь окисно-відновних реакцій, добір коефіцієнтів.

4

Тепловий ефект реакції. Екзотермічні та ендотермічні реакції.

5

Термохімічне рівняння.

6

Швидкість хімічної реакції, залежність від різних чинників.

8

Узагальнення знань з теми « Хімічні реакції»

 

Вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів:

  1. наводить приклади основних типів хімічних реакцій;
  2. розрізняє реакції сполучення , заміщення, обміну, розкладу; окисно-відновні реакції та реакції без зміни ступенів окиснення; екзо-  та ендотермічні; оборотні й необоротні реакції;
  3. складає рівняння нескладних окисно-відновних реакцій на основі електронного балансу, термохімічні рівняння;
  4. характеризує процеси окиснення та відновлення;
  5. класифікує реакції зо різними ознаками;
  6. робить висновки про вплив різних чинників на швидкість хімічної реакції;
  7. оцінює значення реакцій різних типів.

 

Урок 1.

Тема уроку: Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками.

Мета уроку: 

  1. закріпити і поглибити одержані раніше знання про типи  хімічних реакцій; продовжити формувати уміння  класифікувати хімічні реакції за кількістю і складом речовин, що взаємодіють чи утворюються в резуль-таті реакції, та складати реакції різних типів;
  2. комплексно розвивати всі компоненти мислення учнів;
  1. виховувати  ініціативність та відповідальність  учнів.

Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів  

               Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Структура уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності                                            3 хв.
  2. Повідомлення теми, мети уроку                                              3 хв.
  3. Відтворення та коригування навчальних знань                   20 хв.
  4. Узагальнення та систематизація понять                               15 хв.
  5. Підсумки уроку                                                                         2 хв.
  6. Домашнє завдання                                                                    2 хв.

Хід уроку

етапу

Зміст і логічна послідовність

Примітки

1

  1. Учням пропонується згадати все, що вони знають про хімічну реакцію з курсу хімії 7-8 класу;
  2. Що таке хімічна реакція?
  3. Що показує рівняння хімічної реакції?
  4. Що таке реагенти? продукти реакції? коефіцієнт?  індекс?

 

«Асоціативний ряд»

 

«Мікрофон»

2

  1. Запис теми уроку у зошит;
  2. Формулювання очікуваних результатів навчання ;

 

 

  1. Інструктаж щодо складання опорної схеми

 

« Після цього уроку я зможу…»

 

Пояснення вчителя

 

3

 

    Під час пояснення учні складають опорні схеми

 

  1. Чотири учні біля дошки складають рівняння наступних реакцій:
  1. горіння вуглецю,
  2. взаємодія цинку з хлоридною кислотою,
  3. розклад гідроген пероксиду,
  4. нейтралізація калій гідроксиду сульфатною кислотою.

 

 

  1. Чим відрізняється реакція розкладу гідроген пероксиду від інших записаних реакцій?

 

 

 

 

  1. Скажіть будь-ласка, якщо молоко скисло, його можна повернути до початкового вигляду (не кислого)?

А якщо на чистому аркуші паперу олівцем

         написати будь-що, а потім його стерти

          гумкою,то може аркуш повернутись до

          початкового стану (чистого)?

  1. Що таке ступінь окиснення? Визначити ступені окиснення елементів у реакціях b)  i d).

 

 

 

 

 

 

 

  1. Згадаємо тему, що вивчали у курсі фізики

« Теплові явища».

 

 

 

 

 

Учні роблять висновок  про склад і кількість реагентів і продуктів реакції, називають відповідні типи реакцій

Учні роблять висновок про інший критерій класифікації (наявність ката-лізатора)

Учні роблять висновок про оборотні і необоротні процеси

 

 

Учні роблять висновок про зміну ступенів окиснення ( вводиться поняття окисно-відновна реакція)

 

Вводиться поняття екзо- і ендотермічна реакція.

 

4

  1. Вправа 107 (ст. 72)
  2. Вправа108 ( ст. 72)
  3. Вправа 110 ( ст. 72)

Робота в парах, відповіді обговорюються в класі, коригуються.

5

  1. Підбиття підсумків уроку

 

 

  1. Оцінювання роботи учнів на уроці

« Незакінчене речення»

6

  1. Опрацювати матеріал §11, вправа 111

Скласти кросворд або ребус, що відповідає темі

Підготувати повідомлення про значення хімічних процесів у життєдіяльності живих організмів

 

 

 

Урок 2.

Тема уроку: Окисно-відновні реакції, їх значення.

Мета уроку:

  1. визначити місце окисно-відновних реакцій серед основних типів реакцій;розглянути сутність процесів окиснення і відновлення та їх взаємозв’язок; закріпити поняття «окисник», «відновник»; навчити складати прості окисно-відновні реакції; охарактеризувати значення цих реакцій у природі та житті людини;
  2. розвивати уміння узагальнювати та систематизувати;
  3. виховувати науковий світогляд та вміння спілкуватися.

 Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів  

               Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів

Тип уроку: урок засвоєння нових  знань.

Структура уроку

  1. Організаційний момент                                                                  1  хв.
  2. Актуалізація опорних знань                                                       5-7  хв.
  3. Мотивація навчальної діяльності                                                  2  хв.
  4. Оголошення теми,мети, завдань уроку                                        2  хв.
  5. Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння)                    10  хв.
  6. Осмислення нових знань,умінь                                              10-12  хв.
  7. Закріплення , систематизація та узагальнення                          5-7 хв.
  8. Підбиття підсумків уроку                                                               2 хв.
  9. Домашнє завдання                                                                           2  хв.

 

Хід уроку

етапу

Зміст і логічна послідовність

Примітки

1

Організаційний момент

 

2

  1. Презентація повідомлень про значення хімічних процесів у життєдіяльності живих організмів; представлення кросвордів та ребусів

 

  1. Визначіть ступені окиснення елементів у сполуках:

І    H2O2, PH3 , FeSO4 , Ca(ClO4 )2

  •    CaH2, OF2 , Fe 2 (SO4 )3 , NH4 NO3

 

  1. Як відбуваються перетворення: Al0 →Al3+
  2.                                                         

 

Cтінгазета, листівка, буклет

 

 

 

Bиконується на два варіанти, взаємоперевірка за ключем, коригування

Учні дають визначення процесам окиснення та відновлення

3

Скласти рівняння реакції:

а)С + О2 → СО2

  1. )KMnO4 + HCl → Cl2 + MnCl2 + KCl + H2 O

 

Учні роблять висновок про те, що не завжди просто урівняти традиційними методами

4

Існує ефективний метод добору коефіцієнтів у схемах окисно-відновних реакцій: метод електронного балансу.

Вчитель оголошує тему та завдання уроку.

5

Доберемо коефіцієнти у схемі b) методом електронного балансу.

 

Пояснення вчителя

6

Використовуючи матеріал §13 ( ст. 79-82) складаємо алгоритм дій для підбору коефіцієнтів у окисно-відновних реакціях.

 

« Два-чотири-всі разом»

7

Знайди помилку

( завдання повторюються)

  1. Окисник - речовина, яка віддає електрони і при цьому окиснюється
  2. Ступенів окиснення Сульфуру відповідно послідовності сполук H2 S, S, SO2 , SO3 :
  3.      2, +1, +4, +6
  4. У  реакції  Zn + HCl →ZnCl2 + H2

       цинк відновлюється

  1. K2 Cr2 O7 +14HCl → 2CrCl3 +2KCl  +6Cl2 + 7H2 O

 

 

Групова робота(4 учні), колективне обговорення

8

Рефлексія

« Одним словом»

9

  1. Опрацювати матеріал §12,13,
  2. Підготувати повідомлення про значення окисно-відновних реакцій у природі та житті людини

 

 

 

 

 

Урок 3.

Тема уроку: Складання рівнянь окисно-відновних реакцій, добір коефіцієнтів

                       методом електронного балансу.

Мета уроку:

  1. продовжити формувати вміння складати рівняння окисно-відновних реакцій на основі методу електронного балансу; розглянути значення окисно-відновних реакцій в природі та техніці;
  2. розвивати вміння працювати з додатковою літературою та проводити аналіз вивченого, готувати повідомлення;
  3. виховувати почуття самоконтролю, вміння спілкуватися.

Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів  

               Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів,

               комп’ютер, мультимедійний проектор

Тип уроку: урок формування та вдосконалення вмінь і навичок.

Структура уроку

  1. Організаційний момент                                                                  1  хв.
  2. Мотивація навчальної діяльності                                                  7  хв.
  3. Коригувальна частина                                                                     3 хв.
  4. Навчальна частина                                                                         15 хв.
  5. Контролююча частина                                                                   15 хв.
  6. Підбиття підсумків уроку                                                                2 хв.
  7. Домашнє завдання                                                                          2  хв.

Хід уроку

етапу

Зміст і логічна послідовність

Примітки

1

 Організаційний момент

 

2

  1. Презентація повідомлень про значення окисно-відновних реакцій у природі і житті людини

 

  1. Формулювання очікуваних результатів

Комп’ютерна презентація

 

« Дерево очікувань»

3

  Вправа для корекції знань ( спілкування

 « питання –відповідь»)

Робота в групах, колективне обговорення

4

Розставте коефіцієнти в рівняннях реакцій методом електронного балансу, укажіть окисник та відновник:

  1. NH3 + O2 → NO + H2 O
  2. P + HNO+ H2 O → H3 PO4  + NO
  3. Mg +  H2 SO4(конц.) → Mg SO4 + H2 S + H2 O
  4. KClO3 → KCl + O2

Робота в групах, консультації учителя

5

Контролююча частина відбувається за індивідуальними завданнями( зразок подається)

  1. Вкажіть визначення відновника:
  1. речовина, яка віддає електрони і при цьому окиснюється
  2. речовина, яка віддає електрони і при цьому відновлюється
  3. речовина, яка приймає  електрони і при цьому відновлюється
  4. речовина, яка приймає  електрони і при цьому окиснюється
  1. Виберіть рядок ступенів окиснення Нітрогену відповідно послідовності сполук NH3 , N2 O, NO2 , N2 O5 .
  1. -3, +2, +4, +5
  2. -3, +1, +2, +5
  3. -3, +1, +4, +5
  4. +3, +1, +4, +5
  1. Виберіть твердження щодо реакції
    •   + HCl →FeCl2 + H2
  1. ступінь окиснення Хлору змінюється
  2. ступінь окиснення Гідрогену не змінюється
  3. окисником є Ферум
  4. відновником є Ферум
  1. Складіть рівняння наступних реакцій:
  1. взаємодія алюміній гідроксиду з хлоридною кислотою
  2. взаємодія алюмінію з хлоридною кислотою

Для окисно-відновної  реакції складіть електронний баланс, вкажіть окисник та відновник

 

6

Підведення підсумків

« Дерево очікувань»

7

  1. Повторити §12,13

 

 

 

Урок 4.

Тема уроку: Тепловий ефект хімічної реакції. Термохімічне рівняння.

Мета уроку:

  1. закріпити знання про тепловий ефект хімічних реакцій, розкрити його фізичний зміст; вивчити поняття «екзо- та ендотермічні реакції»; сформувати поняття про термохімічні рівняння як наслідок законів збереження маси та енергії; формувати уміння складати термохімічні рівняння, розв’язувати задачі з їх використанням;
  2. розвивати уміння розв’язувати проблеми, доводити і спростовувати;
  3. виховувати вміння відстоювати свої погляди .

Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів  

               Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, 

               реактиви та обладнання для демонстрація « Реакції ендо-

               та екзотермічні»

Тип уроку: комбінований урок.

Структура уроку

  1. Організаційний момент                                                                       1 хв.
  2. Перевірка домашнього завдання                                                      10 хв.
  3. Мотивація навчання,повідомлення теми,мети,завдань уроку.        5 хв.
  4. Сприйняття і усвідомлення нового учбового матеріалу.          15 хв.
  5.  Осмислення, узагальнення і систематизація знань.                       10 хв.                                                           
  6. Підбиття підсумків уроку                                                                    2 хв.
  7. Домашнє завдання                                                                                2 хв.

 

Хід уроку

етапу

Зміст і логічна послідовність

Примітки

1

Організаційний момент

 

2

  1. Аналіз виконання контролюючої частини уроку 3
  2. Робота над помилками ( виконується в робочому зошиті та на дошці)

Коментарі вчителя

3

Демонстрації:

  1. горіння магнієвої стрічки
  2. термічний розклад малахіту

Чому одні реакції відбуваються з поглинанням теплоти, а інші – супроводжуються виділенням теплоти?

Виконує вчитель

 

Проблемне запитання

4

  1. Самостійна робота з підручником

           §14, ст.. 83-85

  1. Термохімічне рівняння

 

Групова робота,

«Шпаргалки»

Пояснення вчителя

5

  1. Розрахунки за термохімічним рівнянням

( алгоритм розрахунків)

  1. Вправа 137, ст.. 88

 

Фронтальна робота

6

Рефлексія

« Одним словом»

7

 

  1. Опрацювати  §12, вправа 139
  2. Підготувати доповіді на тему: «Калорійність  харчових продуктів»(дієтологи);

«Термохімія та паливо» (енергетики);

« Екологічні проблеми теплоенергетики»

             (екологи)

 

Для виконання

учні об’єднались

у групи (роботу планують самостійно)

 

 

Урок 5.

Тема уроку: Тепловий ефект хімічної реакції..

Мета уроку:

  1. закріпити знання про тепловий ефект хімічних реакцій;
  2. розвивати  вміння працювати з додатковою літературою та проводити аналіз вивченого;
  3. виховувати почуття самоконтролю, вміння аналізувати й доводити свої припущення;

Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів  

               Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів , 

               комп’ютер, мультимедійний проектор

Тип уроку: урок формування і вдосконалення вмінь і навичок

Структура уроку

  1. Організаційний момент                                                           2-3  хв.
  2. Мотивація навчальної діяльності                                              2  хв.
  3. Вступні вправи                                                                          3-5 хв.
  4. Творчі вправи                                                                        25-30 хв.
  5. Підбиття підсумків уроку                                                            5 хв.
  6. Домашнє завдання                                                                        2 хв.

Хід уроку

етапу

Зміст і логічна послідовність

Примітки

1

 

 

Вправа для вироблення регламенту і правил

«Спільна угода»

2

Формулювання очікуваних результатів

«Незакінчене речення»

3

Хімічний диктант ( « Так чи ні»)

  • В результаті екзотермічної реакції реакційна суміш охолоджується
  • Для приготування розчину сульфатної кислоти

кислоту доливають до води

  • При горінні метану тепло виділяється
  • Тепловий ефект реакції не залежить від

      природи реагуючих речовин

  • Каталізатор витрачається в результаті реакції
  • Реакція нейтралізації  – окисно-відновна реакція
  • Процеси окиснення і відновлення відбуваються одночасно

Самоперевірка  з допомогою ключа

4

Кожна група презентує свою доповідь, члени інших груп задають питання, що виникли, а , також, доповнюють за необхідності. 

«Круглий стіл»

5

  1. Рефлексія

 

  1. Оцінювання

« Бліц-дискусія»

6

 

  1. Повторити  §11-14
  2. Розпочати роботу по створенню глосарію.

 

 

Урок 6.

Тема уроку: Швидкість хімічної реакції, її залежність від різних чинників.

Мета уроку:

  1. сформувати уявлення про швидкість хімічних реакцій і причинах, від яких вона залежить; виявити чинники , які впливають на перебіг хімічних реакцій;
  2. розвинути логічне та образне мислення та уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;
  3. виховати активну життєву позицію.

Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів

                 Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів,                         

                реактиви та обладнання для лабораторних дослідів «Залежність

                швидкості хімічної реакції від різних чинників», інструктивні картки.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Структура уроку

  1. Організаційний момент                                                                   1 хв.
  2. Актуалізація опорних знань                                                        3-5 хв.
  3. Мотивація навчальної діяльності                                                   2 хв.
  4. Оголошення теми,мети, завдань уроку                                      3-5 хв.
  5. Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння)                     20 хв.
  6. Закріплення , систематизація та узагальнення                       8-10  хв.
  7. Підбиття підсумків уроку                                                               2 хв.
  8. Домашнє завдання                                                                           2 хв.

Хід уроку

етапу

Зміст і логічна послідовність

Примітки

1

Організаційний момент

 

2

Термінологічна зарядка

«Естафета»

3

Учням пропонується  створити асоціативний ряд для поняття «швидкість»

«Павучок»

4

  1. Повідомлення теми уроку, мети,
  2. Оголошення плану та регламенту заняття
  3. Поділ класу на групи (випадковий вибір 1-2-3-4-5)
  4. Інструктаж з техніки безпеки

Коментар вчителя

5

  1. Виконання досліду згідно інструктивного листка,
  2. В групі учні записують спостереження, роблять висновки,
  3. Група готується до передачі інформації в доступній формі,
  4. Учні ознайомлюють з одержаною інформацією однокласників

Групова робота,

виконання лабораторного досліду,

«Навчаючи – вчуся»

6

Робота над опорним конспектом по темі

Робота в парах

7

Вправа 140, 141( ст.96)

Фронтальна бесіда

8

Рефлексія

« Мікрофон»

9

 

 

  1. Опрацювати §15
  2. Закінчити створення глосарію
  3. Підготувати запитання по § 11-15
  4. Встановити зв'язок між повсякденним життям та знаннями про хімічну реакцію

 

 

Урок 7.

Тема уроку: Узагальнення знань з теми «Хімічні реакції».

Мета уроку:

  1. закріпити класифікації типів реакцій, складання окисно-відновних рівнянь використовуючи метод електронного балансу; розвивати вміння характеризувати вплив різних факторів на швидкість хімічних реакцій, а також значення різних типів реакцій у природі; сформувати поняття про хімічні реакції як прояв дії законів природи;
  2. розвивати уміння точно та логічно висловлювати власні думки, узагальнювати ;
  3. виховувати науковий світогляд та вміння спілкуватись

Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів  

               Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів , 

               комп’ютер, мультимедійний проектор

Тип уроку: урок систематизації і узагальнення знань

Структура уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності                                            3-5 хв.
  2. Відтворення та коригування навчальних знань                     5-7 хв.
  3. Узагальнення та систематизація понять                                 20 хв.
  4. Засвоєння основних ідей та теорій                                          10  хв.
  5. Підбиття підсумків уроку                                                           2 хв.
  6. Домашнє завдання                                                                       1 хв..

Хід уроку

етапу

Зміст і логічна послідовність

Примітки

1

  1. Повідомлення теми, завдань уроку

      

 

 

 

 

 

 

 

  1. Формулювання очікуваних результатів

 

 

 

 

 

 

 

Коментар вчителя

 

 

 

 

 

 

 

 

«Мікрофон»

2

 

 

 

 

 

 

 

 

Відтворення та коригування навчальних знань

(за підготовленими домашніми питаннями»

 

 

 

 

 

 

 

 

« Пінг-понг»

3

  1. Портрет хімічної реакції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Впізнай мене

 

 

 

 

 

 

 

  1. Термінологічна естафета

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота в парах, завдання повторюються,

фронтальне обговорення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Індивідуальна робота, взаємоперевірка з обговоренням

4

Чи потрібні знання про хімічну реакцію?

( поділ на групи зима-весна -літо - осінь)

«Бліц-дискусія»

5

Рефлексія

«Мікрофон»

6

Підготуватись до контрольної роботи

 

 

 

 

 

Категорія: Мої файли | Додав: Адмін
Переглядів: 1970 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]